ams-OSRAM USA INC. LG P47K-G2K1-24-Z
Part No.:
LG P47K-G2K1-24-Z
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
2-SMD, Flat Leads
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLG P47K-G2K1-24-Z.pdf
Description:
LED GREEN CLEAR 570NM SMD
Comments
LG P47K-G2K1-24-Z Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Series:
PointLED®
Package/Case:
2-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
Green
Configuration:
Lens Color:
Lens Transparency:
Millicandela Rating:
5.62mcd
Lens Style:
Round with Flat Top
Lens Size:
2.10mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.8V
Current - Test:
2mA
Viewing Angle:
120°
Mounting Type:
Surface Mount
Wavelength - Dominant:
570nm
Wavelength - Peak:
572nm
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
3.40mm L x 1.90mm W