Pepperl+Fuchs, Inc. LGS100-3000-IO/110/115B
Part No.:
LGS100-3000-IO/110/115B
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Category:
Photoelectric, Industrial
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLGS100-3000-IO/110/115B.pdf
Description:
PHOTOELECTRIC (AUTOMATION)
Comments
LGS100-3000-IO/110/115B Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Series:
LGS
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensing Method:
Through-Beam
Sensing Distance:
11.811" ~ 236.220" (300mm ~ 6m)
Voltage - Supply:
18V ~ 30V
Response Time:
6ms
Output Configuration:
Push-Pull, PNP - Dark-ON/Light-ON
Light Source:
Infrared (850nm)
Connection Method:
Cable with Connector
Ingress Protection:
IP67
Cable Length:
7.87" (200.00mm)
Adjustment Type:
Adjustable
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C