ams-OSRAM USA INC. LG T67F-R1T1-24-1-20-R18-Z
Part No.:
LG T67F-R1T1-24-1-20-R18-Z
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
2-PLCC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLG T67F-R1T1-24-1-20-R18-Z.pdf
Description:
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD
Comments
LG T67F-R1T1-24-1-20-R18-Z Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Series:
TOPLED®
Package/Case:
2-PLCC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
Green
Configuration:
Standard
Lens Color:
Colorless
Lens Transparency:
Clear
Millicandela Rating:
234mcd
Lens Style:
Round with Flat Top
Lens Size:
2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.1V
Current - Test:
20mA
Viewing Angle:
120°
Mounting Type:
Surface Mount
Wavelength - Dominant:
570nm
Wavelength - Peak:
572nm
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
3.20mm L x 2.80mm W