Littelfuse Inc. LJ600602CR
Part No.:
LJ600602CR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLJ600602CR.pdf
Description:
FUSE BLOCK CART 600V 60A CHASSIS
Comments
LJ600602CR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
LJ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
1.063" Dia x 2.374" L (27mm x 60.3mm)
Current Rating (Amps):
60 A
For Use With/Related Products:
Class J Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
2
Voltage:
600V