Texas Instruments LM25101AM/NOPB
Part No.:
LM25101AM/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Gate Drivers
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLM25101AM/NOPB.pdf
Description:
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
Comments
LM25101AM/NOPB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Last Time Buy
Programmable:
Not Verified
Driven Configuration:
Half-Bridge
Channel Type:
Independent
Number of Drivers:
2
Gate Type:
N-Channel MOSFET
Voltage - Supply:
9V ~ 14V
Logic Voltage - VIL, VIH:
2.3V, -
Current - Peak Output (Source, Sink):
3A, 3A
Input Type:
Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):
100 V
Rise / Fall Time (Typ):
430ns, 260ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)