Texas Instruments LM4050QBEM3-2.5/NOPB
Part No.:
LM4050QBEM3-2.5/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Reference
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLM4050QBEM3-2.5/NOPB.pdf
Description:
IC VREF SHUNT 0.2% SOT23-3
Comments
LM4050QBEM3-2.5/NOPB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Reference Type:
Shunt
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
15 mA
Tolerance:
±0.2%
Temperature Coefficient:
50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
Noise - 10Hz to 10kHz:
41µVrms
Voltage - Input:
Current - Supply:
Current - Cathode:
65 µA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)