Texas Instruments LM4128CQ1MF1.8/NOPB
Part No.:
LM4128CQ1MF1.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Reference
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLM4128CQ1MF1.8/NOPB.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.5% SOT23-5
Comments
LM4128CQ1MF1.8/NOPB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Reference Type:
Series
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
20 mA
Tolerance:
±0.5%
Temperature Coefficient:
100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
170µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
Voltage - Input:
2.2V ~ 5.5V
Current - Supply:
100µA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)