Texas Instruments LM536033EVM
Part No.:
LM536033EVM
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLM536033EVM.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR LM536033
Comments
LM536033EVM Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Main Purpose:
DC/DC, Step Down
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
Current - Output:
3.3V
Voltage - Input:
3A
Regulator Topology:
3.9V ~ 36V
Frequency - Switching:
Buck
Contents:
2.1MHz