KYOCERA AVX LMLP05A6M1R5DTAS
Part No.:
LMLP05A6M1R5DTAS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLMLP05A6M1R5DTAS.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 5.5A 30.5MOHM SM
Comments
LMLP05A6M1R5DTAS Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
LMLP
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
9.8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
30.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)