KYOCERA AVX LMLP0707M1R2DTAS
Part No.:
LMLP0707M1R2DTAS
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLMLP0707M1R2DTAS.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 7.5A 23MOHM SMD
Comments
LMLP0707M1R2DTAS Specifications
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.5 A
Current - Saturation (Isat):
13A
DC Resistance (DCR):
23mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)