KYOCERA AVX LMLP0808M150CTAS
Part No.:
LMLP0808M150CTAS
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLMLP0808M150CTAS.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 2.4A 50 MOHM SMD
Comments
LMLP0808M150CTAS Specifications
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.4 A
Current - Saturation (Isat):
2.7A
DC Resistance (DCR):
50mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.165" (4.20mm)