KYOCERA AVX LMLP0808N4R7CTAS
Part No.:
LMLP0808N4R7CTAS
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLMLP0808N4R7CTAS.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 4.1A 18MOHM SMD
Comments
LMLP0808N4R7CTAS Specifications
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
4.1 A
Current - Saturation (Isat):
4.7A
DC Resistance (DCR):
18mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.165" (4.20mm)