KYOCERA AVX LMLP0808N6R8CTAS
Part No.:
LMLP0808N6R8CTAS
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLMLP0808N6R8CTAS.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 3.7A 25MOHM SMD
Comments
LMLP0808N6R8CTAS Specifications
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.7 A
Current - Saturation (Isat):
4A
DC Resistance (DCR):
25mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.165" (4.20mm)