KYOCERA AVX LMLP1011M8R2DTAS
Part No.:
LMLP1011M8R2DTAS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLMLP1011M8R2DTAS.pdf
Description:
FIXED IND 8.2UH 7A 29 MOHM SMD
Comments
LMLP1011M8R2DTAS Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
LMLP
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7 A
Current - Saturation (Isat):
9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
29mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.439" L x 0.394" W (11.15mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)