KYOCERA AVX LMXS07E7M470FTAS
Part No.:
LMXS07E7M470FTAS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLMXS07E7M470FTAS.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 750MA 150MOHM SMD
Comments
LMXS07E7M470FTAS Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
LMXS
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
750 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
150mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)