Texas Instruments LP2951ACMX-3.3/NOPB
Part No.:
LP2951ACMX-3.3/NOPB
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLP2951ACMX-3.3/NOPB.pdf
Description:
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8SOIC
Comments
LP2951ACMX-3.3/NOPB Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status:
Active
Output Type:
Adjustable (Fixed)
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.235V (3.3V)
Voltage - Output (Max):
29V
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Supply (Max):
14 mA
PSRR:
Control Features:
Enable
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)