Texas Instruments LP5907MFX-1.8/NOPB
Part No.:
LP5907MFX-1.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLP5907MFX-1.8/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 250MA SOT23-5
Comments
LP5907MFX-1.8/NOPB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 250mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
25 µA
Current - Supply (Max):
425 µA
PSRR:
90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C