EPtronics, Inc. LP75W-48-C1560-PRD
Part No.:
LP75W-48-C1560-PRD
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLP75W-48-C1560-PRD.pdf
Description:
16~48V@1560mA, 0~10V Dim to 5%
Comments
LP75W-48-C1560-PRD Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Series:
LP75W
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
100VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
16 ~ 48V
Current - Output (Max):
1.56A
Power (Watts):
75 W
Voltage - Isolation:
3750 V
Dimming:
0-10V
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-40°C ~ 60°C
Efficiency:
89%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
5.51" L x 2.33" W x 1.47" H (140.0mm x 59.2mm x 37.3mm)