Bourns Inc. LPA1226-102KL
Part No.:
LPA1226-102KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLPA1226-102KL.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 600MA 1.2 OHM TH
Comments
LPA1226-102KL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
LPA
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
600 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.2Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.472" Dia x 0.984" L (12.00mm x 25.00mm)