Bourns Inc. LPA1226-501KL
Part No.:
LPA1226-501KL
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLPA1226-501KL.pdf
Description:
FIXED IND 500UH 800MA 500MOHM TH
Comments
LPA1226-501KL Specifications
Inductance:
500 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
800 mA
DC Resistance (DCR):
500mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.472" Dia x 0.984" L (12.00mm x 25.00mm)