MEAN WELL USA Inc. LPF-16D-12
Part No.:
LPF-16D-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLPF-16D-12.pdf
Description:
LED DRVR CC AC/DC 6.6-12V 1.34A
Comments
LPF-16D-12 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
LPF-16D (16W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
6.6 ~ 12V
Current - Output (Max):
1.34A
Power (Watts):
16 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog, PWM
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP30
Operating Temperature:
-35°C ~ 70°C
Efficiency:
83%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
5.83" L x 1.57" W x 1.26" H (148.0mm x 40.0mm x 32.0mm)