Littelfuse Inc. LPSJ603.ZXID
Part No.:
LPSJ603.ZXID
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLPSJ603.ZXID.pdf
Description:
FUSE HLDR CART 600V 60A DIN RAIL
Comments
LPSJ603.ZXID Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
LPSJ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
DIN Rail
Fuse Size:
1.063" Dia x 2.374" L (27mm x 60.3mm)
Current Rating (Amps):
60 A
For Use With/Related Products:
Class J Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Holder
Number of Circuits:
3
Voltage:
600V