Murata Electronics LQH31MN5R6K03L
Part No.:
LQH31MN5R6K03L
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLQH31MN5R6K03L.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 115MA 2.34OHM SM
Comments
LQH31MN5R6K03L Specifications
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
115 mA
DC Resistance (DCR):
2.34Ohm Max
Q @ Freq:
35 @ 8MHz
Frequency - Self Resonant:
28MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)