Murata Electronics LQH31MN680K03L
Part No.:
LQH31MN680K03L
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLQH31MN680K03L.pdf
Description:
FIXED IND 68UH 50MA 12.87OHM SMD
Comments
LQH31MN680K03L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
LQH31
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
50 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
12.87Ohm Max
Q @ Freq:
40 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:
8.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)