Murata Electronics LQH3NPN101MMEL
Part No.:
LQH3NPN101MMEL
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1212 (3030 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLQH3NPN101MMEL.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 270MA 1.908 OHM
Comments
LQH3NPN101MMEL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
LQH3
Package/Case:
1212 (3030 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
270 mA
Current - Saturation (Isat):
260mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.908Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
3MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)