Murata Electronics LQH43NN391K03L
Part No.:
LQH43NN391K03L
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLQH43NN391K03L.pdf
Description:
FIXED IND 390UH 90MA 9.7 OHM SMD
Comments
LQH43NN391K03L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
LQH43
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
390 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
90 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
9.7Ohm Max
Q @ Freq:
40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
3.3MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)