Murata Electronics LQH44PH220MPRL
Part No.:
LQH44PH220MPRL
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1616 (4040 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLQH44PH220MPRL.pdf
Description:
FIXED IND 22UH 900MA 348MOHM SMD
Comments
LQH44PH220MPRL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
LQH32
Package/Case:
1616 (4040 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
900 mA
Current - Saturation (Isat):
1.05A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
348mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
17MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)