Murata Electronics LQH44PH2R2MPRL
Part No.:
LQH44PH2R2MPRL
Package:
1616 (4040 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLQH44PH2R2MPRL.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 2.4A 50.4MOHM SM
Comments
LQH44PH2R2MPRL Specifications
Series:
LQH32
Package/Case:
1616 (4040 Metric)
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.4 A
Current - Saturation (Isat):
3.3A
DC Resistance (DCR):
50.4mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
55MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)