Murata Electronics LQW03AW3N1C00D
Part No.:
LQW03AW3N1C00D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLQW03AW3N1C00D.pdf
Description:
FIXED IND 3.1NH 720MA 70MOHM SMD
Comments
LQW03AW3N1C00D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
LQW03
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
3.1 nH
Tolerance:
±0.2nH
Current Rating (Amps):
720 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Q @ Freq:
48 @ 900MHz
Frequency - Self Resonant:
12GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.021" L x 0.016" W (0.53mm x 0.40mm)
Height - Seated (Max):
0.018" (0.45mm)