Murata Electronics LQW15DN150M00D
Part No.:
LQW15DN150M00D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLQW15DN150M00D.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 100MA 6.555OHM SM
Comments
LQW15DN150M00D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
LQW15
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
100 mA
Current - Saturation (Isat):
100mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
6.555Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
10 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0402
Size / Dimension:
0.043" L x 0.026" W (1.10mm x 0.65mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)