Murata Electronics LQW18CNR16J00D
Part No.:
LQW18CNR16J00D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLQW18CNR16J00D.pdf
Description:
FIXED IND 160NH 1A 100 MOHM SMD
Comments
LQW18CNR16J00D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
LQW18
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
160 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
100mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
900MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
10 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)