Littelfuse Inc. LR252003C
Part No.:
LR252003C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLR252003C.pdf
Description:
FUSE HLDR CART 250V 200A CHASSIS
Comments
LR252003C Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Class R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
1.563" Dia x 7.126" L (39.7mm x 181mm)
Current Rating (Amps):
200 A
For Use With/Related Products:
Class R Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Holder
Number of Circuits:
3
Voltage:
250V