Littelfuse Inc. LR254001CR
Part No.:
LR254001CR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLR254001CR.pdf
Description:
FUSE HLDR CART 250V 400A CHASSIS
Comments
LR254001CR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Class R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
2.06" Dia x 8.626" L (52.3mm x 219.1mm)
Current Rating (Amps):
400 A
For Use With/Related Products:
Class R Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Holder
Number of Circuits:
1
Voltage:
250V