Littelfuse Inc. LR601001C
Part No.:
LR601001C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLR601001C.pdf
Description:
FUSE HLDR CART 600V 100A CHASSIS
Comments
LR601001C Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Class R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
1.339" Dia x 7.874" L (34mm x 200mm)
Current Rating (Amps):
100 A
For Use With/Related Products:
Class R Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Holder
Number of Circuits:
1
Voltage:
600V