Littelfuse Inc. LR602003C
Part No.:
LR602003C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLR602003C.pdf
Description:
FUSE HLDR CART 600V 200A CHASSIS
Comments
LR602003C Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Class R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
1.839" Dia x 9.626" L (46.7mm x 244.5mm)
Current Rating (Amps):
200 A
For Use With/Related Products:
Class R Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Holder
Number of Circuits:
3
Voltage:
600V