Littelfuse Inc. LR604001CR
Part No.:
LR604001CR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLR604001CR.pdf
Description:
FUSE HLDR CART 600V 400A CHASSIS
Comments
LR604001CR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Class R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
2.591" Dia x 11.626" L (65.8mm x 295.3mm)
Current Rating (Amps):
400 A
For Use With/Related Products:
Class R Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Holder
Number of Circuits:
1
Voltage:
600V