MEAN WELL USA Inc. LRS-450-15
Part No.:
LRS-450-15
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLRS-450-15.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 450W
Comments
LRS-450-15 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
LRS-450 (450W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 255 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
450W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
10.04" L x 4.88" W x 1.38" H (255.0mm x 124.0mm x 35.0mm)