ams-OSRAM USA INC. LS B6SP-CBEA-1-G3R3-140-R33-Z
Part No.:
LS B6SP-CBEA-1-G3R3-140-R33-Z
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
2-SMD, Boomerang
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLS B6SP-CBEA-1-G3R3-140-R33-Z.pdf
Description:
LED RED CLEAR 2PLCC SMD R/A
Comments
LS B6SP-CBEA-1-G3R3-140-R33-Z Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Series:
Power SIDELED®
Package/Case:
2-SMD, Boomerang
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
Red
Configuration:
Lens Color:
Colorless
Lens Transparency:
Clear
Millicandela Rating:
6275mcd
Lens Style:
Round with Flat Top
Lens Size:
3.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.15V
Current - Test:
140mA
Viewing Angle:
120°
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:
630nm
Wavelength - Peak:
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
2-PLCC
Size / Dimension:
4.60mm L x 4.60mm W