Taiyo Yuden LSRNJ12565GL4R2NMY
Part No.:
LSRNJ12565GL4R2NMY
Description:
FIXED IND 4.2UH 5.91A 15.12 MOHM
Comments
LSRNJ12565GL4R2NMY Specifications
Inductance:
4.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5.91 A
Current - Saturation (Isat):
10.15A
DC Resistance (DCR):
15.2mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
41.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.270" (6.85mm)