Taiyo Yuden LSRNJ12575GL1R2NMY
Part No.:
LSRNJ12575GL1R2NMY
Description:
FIXED IND 1.2UH 9.15A 6.96 MOHM
Comments
LSRNJ12575GL1R2NMY Specifications
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
9.15 A
Current - Saturation (Isat):
18.08A
DC Resistance (DCR):
7mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
101.7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.309" (7.85mm)