Taiyo Yuden LSRNJ12575GL5R6NMY
Part No.:
LSRNJ12575GL5R6NMY
Description:
FIXED IND 5.6UH 6.36A 13.92 MOHM
Comments
LSRNJ12575GL5R6NMY Specifications
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
6.36 A
Current - Saturation (Isat):
10.85A
DC Resistance (DCR):
14mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
26.2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.309" (7.85mm)