Texas Instruments LT1009CD
Part No.:
LT1009CD
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Reference
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLT1009CD.pdf
Description:
IC VREF SHUNT 0.4% 8SOIC
Shipping
Inventory:673
Comments
LT1009CD Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Reference Type:
Shunt
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
10 mA
Tolerance:
±0.4%
Temperature Coefficient:
25ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
Noise - 10Hz to 10kHz:
Voltage - Input:
Current - Supply:
Current - Cathode:
400 µA
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)