Littelfuse Inc. LT301003C
Part No.:
LT301003C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuseholders
Package:
Description:
FUSE BLOK CART 300V 100A CHASSIS
Comments
LT301003C Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
LT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
0.813" Dia x 2.16" L (20.65mm x 54.8mm)
Current Rating (Amps):
100 A
For Use With/Related Products:
Class T Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
3
Voltage:
300V