Analog Devices Inc. LT3060EDC-2.5
Part No.:
LT3060EDC-2.5
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-WFDFN Exposed Pad
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 100MA 8DFN
Comments
LT3060EDC-2.5 Specifications
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
8-WFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
45V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.51V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
80 µA
Current - Supply (Max):
4 mA
PSRR:
73dB (120Hz)
Control Features:
Enable, Soft Start
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C