Littelfuse Inc. LT600301SR
Part No.:
LT600301SR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuseholders
Package:
Description:
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS
Comments
LT600301SR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
LT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
0.563" Dia x 1.5" L (14.3mm x 38.1mm)
Current Rating (Amps):
30 A
For Use With/Related Products:
Class T Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
1
Voltage:
600V