Littelfuse Inc. LT600601CR
Part No.:
LT600601CR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuseholders
Package:
Description:
FUSE BLOCK CART 600V 60A CHASSIS
Comments
LT600601CR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
LT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
0.813" Dia x 1.56" L (20.65mm x 39.7mm)
Current Rating (Amps):
60 A
For Use With/Related Products:
Class T Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
1
Voltage:
600V