Littelfuse Inc. LT601003C
Part No.:
LT601003C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuseholders
Package:
Description:
FUSE BLOK CART 600V 100A CHASSIS
Comments
LT601003C Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
LT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
0.827" Dia x 2.953" L (21mm x 75mm)
Current Rating (Amps):
100 A
For Use With/Related Products:
Class T Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
3
Voltage:
600V