Littelfuse Inc. LT602001C
Part No.:
LT602001C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuseholders
Package:
Description:
FUSE BLOK CART 600V 200A CHASSIS
Comments
LT602001C Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
LT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
1.063" Dia x 3.25" L (27mm x 82.55mm)
Current Rating (Amps):
200 A
For Use With/Related Products:
Class T Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
1
Voltage:
600V