Littelfuse Inc. LT604001C
Part No.:
LT604001C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuseholders
Package:
Description:
FUSE BLOK CART 600V 400A CHASSIS
Comments
LT604001C Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
LT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
1.594" Dia x 3.626" L (40.5mm x 92.1mm)
Current Rating (Amps):
400 A
For Use With/Related Products:
Class T Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
1
Voltage:
600V