Littelfuse Inc. LT606001C
Part No.:
LT606001C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuseholders
Package:
Description:
FUSE BLOK CART 600V 600A CHASSIS
Comments
LT606001C Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
LT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
2.06" Dia x 3.984" L (52.3mm x 101.2mm)
Current Rating (Amps):
600 A
For Use With/Related Products:
Class T Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
1
Voltage:
600V